Összefogás egy délután alatt
Június elején futótűzként terjedt a hír: a CEDEK Szeretetszolgálathoz fordult segítségért egy család: három félárva kislány gyámjaivá váltak egyik napról a másikra. A testvérek hihetetlen szegénységben, testi és lelki bántalmazások közepette éltek. A közösség megmozdult: egyetlen délután alatt 50 ezer forint pénzadomány, több zsák ruha, játék és tisztálkodószer gyűlt össze, amit azonnal el is juttattak a befogadó családhoz, a mezőkövesdi Sándor Jánoshoz és Katához.
Kata korábban már jó kapcsolatot alakított ki a most 15, 13 és 11 éves lányokkal: „Két éve a tiszakeszi az állami iskola udvarán működő Biztos Kezdet Gyerekháznak voltam a vezetője. Ezek az állami iskolába járó gyerekek nagyon szegények, visszamehetünk nyugodtan 100 évet az időben, úgy Móra Ferenc idejébe, mikor sok esetben azért nem jártak a gyerekek iskolába, mert nem volt ruhájuk, cipőjük. A gyermekek minden nap bejöttek hozzám, én is gyakran kimentem a családokhoz a szegregátumba.” – emlékszik vissza Kata, aki jelenleg egy miskolci bölcsőde vezetője. Böbéről, Julikáról és Veráról édesanyjuk lemondott, apjuk halála után nagyanyjuk és nagybátyjuk gondnoksága alá kerültek, akik borzalmas körülmények között tartották a lányokat: „Dolgozniuk kellett napszámban, napi 500 forintért. Nyáron és iskola alatt is. A középső kislányt a nagybácsi folyamatosan zaklatta. Egy ízben még a rendőrség is kiment, de sajnos nem lett belőle rendőrségi ügy.”
Katáék szinte gondolkodás nélkül döntöttek úgy, hogy magukhoz veszik a lányokat, amikor felmerült, hogy állami gondozásba kerülhetnek: „A lányok sírva mondták a nevemet, hogy hívják fel a Kata nénit. Megkérdezte a gyámügyes, hogy nem vennénk-e magunkhoz legalább két lányt.” A hatgyerekes házaspár legkisebb gyermeke még otthon él, családos gyerekeiket és számos más családot is támogatnak. Ennek ellenére – hivatalos kifejezéssel élve – családba fogadták mind a három testvért. Ez azt jelenti, hogy – a nevelőszülői hálózatban résztvevőkkel szemben – a befogadó családok nem kapnak fizetést, csak a gyerekek után járó családi pótlékot.
A befogadás utáni héten Kata így számolt be a lányok helyzetéről: „Nagyon sérültek, minden téren. A fizikai állapot gyógyítható, a lelkinek több idő kell. De hiszem, hogy az a szeretet, amivel próbáljuk körülvenni őket, elhozza a gyógyulást. Nagyon le vannak maradva az iskolával is. … Nagy munka vár ránk, de hiszem, hogy a jó Isten segítségével meg tudunk vele birkózni.” A házaspár minden követ megmozgat gyámolítottjaik érdekében: kirándulni és strandra viszik őket, nyári táborba is eljutnak.
„Látszik, hogy farkastörvények között nőttek fel.” – meséli Kata a nehézségekről – „Nem is gondoltam volna, hogy ilyen nehéz lesz! Három vadidegen kislány, más kultúrából, más szokásokkal, más neveléssel, ha egyáltalán beszélhetünk nevelésről az esetükben. Meggyötört és sérült élettel tizenévesen, vad és csúnya dolgokon mentek keresztül. Hozták magukkal azt a sok rosszat, amit eddig tanultak, hogy legalább a felszínen ellavírozzanak. Sok esetben a szeretet láttán értetlenkedve néznek, nem szoktak hozzá. Hazudnék, ha azt mondanám, hogy mindig könnyű szeretni, és nem elkeseredni.”
A nehézségek ellenére a mélyen vallásos házaspár igencsak bizakodó: „Könnyű szeretni azokat, akik jók hozzánk. De szeretni azt, akihez te jó vagy és ő mégis gonosszal fizet, az nehéz feladat! Sok sírással, nevetéssel jár ez a mi harcunk. De többnyire boldogok vagyunk, és a béke szigetének gondolom az otthonunkat!”
Az EMIH szeretetszolgálatának vezetője, Szilágyi Nóra beszámolója szerint heti rendszerességgel fordulnak hozzájuk rászorulók segítségért. „Lehetőségeinkhez mérten mindent megteszünk a bajba jutottakért. Katáék esetében önkénteseink és a közösség összefogása megdöbbentő volt: fél nap alatt akkora támogatást kaptunk, amire még álmomban sem számítottam. Örömmel tölt el, hogy rengetegen vannak, akik nem csak tudnak, de akarnak is segíteni.”
Minden segítség számít!
A cikk az Egység magazin 88. számában jelent meg. Az Egység magazin legújabb számát keresse a Keren Or Központban (1052 Károly krt. 20) vagy a Kóser Piacon (1074. Dohány utca 36.). Ha érdekesnek találta írásunkat, és szeretne még több zsidó témáról olvasni, csatlakozzon előfizetőink táborához!
Előfizetésért kattintson a http://fizetes.zsido.com/ujsag.php oldalra.
További információért hívják a +36 30 352 00 88-as telefonszámot.
Minden segítség számít!